header banner
Default

Kripto sektörleri şunlardır: 1 Bölüm | Katman-1 Protokolleri, Investing com tarafından yazılmıştır


Kripto Sektörleri: 1. Bölüm | Katman-1 Protokolleri

Investing.com

Yayın Tarihi 23.05.2023 17:52

Kripto Sektörleri: 1. Bölüm | Katman-1 Protokolleri

Investing.com - Kripto para endüstrisi elektronik bir ödeme sistemi olarak ortaya çıkan Bitcoin’in ardından hızla gelişim göstererek çok çeşitli sektörlere yayıldı. 

Endüstri, kısa tarihinde 3 trilyon dolarlık piyasa değerine kadar ulaşarak finansal piyasalarda yerini aldı. Kripto paralar daha çok projelerin yerel varlıklarının ikincil piyasalarda alım satımı yapılarak spekülatif faaliyetleriyle gündeme geliyor. Ancak projelerin ekosisteminde kullanılan bu kripto paralar, aynı zamanda geleneksel piyasalardaki hisse senetleri gibi şirketlerinin değeri nispetinde bir varlığı temsil ediyor.

Bu açıdan bakıldığında kripto paralar aslında spekülatif amaçlı kullanımları dışında yeni gelişen bir finansal yapının da önemli bir unsurları olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre kripto paraların altında yatan teknoloji olan Blockchain ile finansal teknolojinin önemli bir paydaşı olarak içsel değer kazanmaya başladı. 

Bugün birçok şirket kripto para şirketleriyle iş birliği kurarak fintek sektöründe yenilikçi yaklaşımı benimseme yolunda ilerliyor. Bunun yanında risk sermayesi şirketleri de kripto şirketlerine yaptıkları yatırımlarla bu alanda faaliyet gösteren projeleri desteklemeye devam ediyor. 

Bu yazı dizimizde kripto endüstrisindeki sektörleri ele alarak bu sektörlerde faaliyetlerine devam eden protokoller ve projeler hakkındaki detaylara değineceğiz.

Kripto endüstrisinde belirli amaçlarla faaliyet gösteren sektörleri şu şekilde kategorize edebiliriz:

 • Katman-1 Protokolleri (Layer 1)
 • Katman-2 Protokoleri (Layer 2)
 • İş İspatı Varlıkları (Proof Of Work)
 • Hisse İspatı Varlıkları (Proof Of  Stake)
 • Merkezsiz Finans (DeFi)
 • Likit Staking
 • Gaming
 • Altyapı Protokolleri (Infrastructure)
 • Metaverse
 • Fan Token
 • Meme Coin

Burada sınıflandırılan alanlardan bazıları birbirleriyle yakın ilişkili sektörler olarak yorumlanabileceği gibi bazı alanlar, alt sektör olarak da tanımlanabilir. Kripto endüstrisinde birçok sektör birbirleriyle bağlantılı olarak kabul edilirken bir projenin ya da protokolün birkaç kategoride yer aldığını görebiliriz. Buna göre bazı projeler sınıflandırılırken uzmanlaştıkları alanlar baz alındı.

Katman-1 Protokolleri (Layer 1)

VIDEO: Blockchain ve Kripto Para (1. Bölüm)
Prof. Dr. Özgür Demirtaş

Kripto para ekosisteminin ana Blockchain ağı, katman-1 (layer 1) olarak ifade edilir. 

Katman-1 Blockchain nedir?

VIDEO: Nakş-i Cihan - Bölüm 1 - Kripto Paralar
Kaan Sariaydin

Ana ağ olarak tabir edilen katman 1 protokolleri, işlemlerin kendi Blockchain ağı üzerinde işlendiği ve sonuçlandırıldığı sistemlerdir. Bu işlemler gerçekleşirken başka bir ağa ihtiyaç duymayan ana ağlar, işlem ücreti olarak kendi tokenlerini kullanır.

Blockchain ağı üzerindeki işlemlerin işlenmesi ve sonuçlandırılması doğrulayıcı (node) adı verilen kişiler tarafından gerçekleştirilir. Doğrulayıcılar, belirli bir yazılım yoluyla Blockchain ağına bağlanan ve ağa güvenlik sağlayan sistemlerdir. Buna göre bir ağda doğrulayıcı sayısı ne kadar çok ise o ağın merkezsizliği o denli yüksektir ve güvenlik için olumlu bir olgudur. Ancak bu ağın ölçeklenebilirliği noktasında bazı sorunlara yol açabilir.

ağının kurucu ortağı Vitalik Buterin katman 1 Blockchain ağları için yukarıda bahsedilen hususları detaylandırarak Blockchain üçlemesi olarak tanımlamıştır. Blockchain ağlarının 3 ana saç ayağını oluşturan olgular, güvenlik, merkezsizlik ve ölçeklenebilirlik olarak ifade edilir. Vitalik Buterin, bu 3 kavramın aynı anda azami seviyesine çıkamadığı üzerinde durmuştur. Diğer bir deyişle Blockchain ağı merkezsizliğini yitirdikçe daha az güvenli olurken daha ölçeklenebilir bir yapı haline gelir. Bu da doğrulayıcı sayısının daha az olduğu ağlarda işlemlerin daha hızlı gerçekleştiği şeklinde açıklanır.

Yıllar geçtikçe Blockchain ağında güvenliği azami derece tutarak daha hızlı işlemlerin gerçekleştiği konsensüs mekanizmaları geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediyor. Ayrıca zaman içinde katman 1 ağındaki işlemlerin daha hızlı şekilde işlenmesine olanak sağlayan katman 2 ağları da endüstride önemli bir yer edindi. 

Katman 1 ağları kripto endüstrisinde fon transfer sistemleri olarak kullanılabildiği gibi merkezsiz uygulamalara da güç sağlar.

En büyük 10 katman-1 Blockchain ağı

 • (BTC)
 • (ETH)
 • (ADA)
 • (SOL) 
 • (DOT)
 • (AVAX)
 • (BCH)
 • (APT)
 • (HBAR)

Yazı dizimize sektörün en büyük katman-1 Blockchain ağlarını tanıtarak ve devamında katman-2 ağları hakkında bilgi vererek devam edeceğiz.

İlgili Haberler

Bitcoin ve Ether opsiyonları zirveye oynuyor

Cumhurbaşkanlığı açıkladı: Kripto paralara vergi hazırlıkları başladı

JPMorgan’ın dijital varlığı günlük 1 milyar dolarlık işlem hacmi eşiğini aştı

Son yorumlar

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

seg?t=2&add=19833489

Sources


Article information

Author: Anthony Wood

Last Updated: 1698437282

Views: 876

Rating: 5 / 5 (98 voted)

Reviews: 97% of readers found this page helpful

Author information

Name: Anthony Wood

Birthday: 1946-04-23

Address: 06201 Reed Burg, Michelemouth, VA 23565

Phone: +3908872149699968

Job: Police Officer

Hobby: Running, Skateboarding, Baking, Role-Playing Games, Writing, Web Development, Scuba Diving

Introduction: My name is Anthony Wood, I am a honest, audacious, resolute, proficient, irreplaceable, unswerving, steadfast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.